Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

1 Şubat 2015 Pazar

Yeni TÜRKİYE'de basın özgürlüğü!


 Basın özgürlüğünü savunan Paris merkezli Uluslararası Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF) tarafından yayınlanan 2014 Dünya Basın Özgürlüğü Sıralamasında Türkiye, 180 ülke içerisinde 154'üncü sırada gösterildi.
2013 yılı sonunda 60 civarında medya mensubunu ceza evinde tutan Türkiye'de, 2013 yılının Mayıs-Eylül döneminde yaşanan Gezi olayları sırasında, hükümet karşıtı protestoların halka duyurulması için görevi başında bulunan, 39 basın mensubunun gözaltına alınması ve 159 basın mensubunun yaralanması ile iyiden iyiye kan kaybeden basın özgürlüğü, Türkiye'nin 98. sırada olduğu 2005 yılından bu yana oldukça gerileyerek, 2014 yılı başı itibariyle 154'üncü sıraya gerilemesine sebep oldu.
Sebep ve kanıt  gösterilmeden, ve adil yargılanma hakkı hiçe sayılarak ceza evinde tutulan ve terör örgütü üyeliğiyle suçlanan 200'e yakın gazeteci, Türkiye'de basın özgürlüğünün aldığı darbenin en tutuklu kanıtlarıdır. Medya mensuplarının can güvenliği olmadan ve sadece görevlerini yaptıklarından ötürü, tutuklanma, hapsedilme, ya da bu baskılar nedeniyle işini kaybetme korkusundan dolayı sessizleşmek zorunda bırakılmaları, kısaca  basın özgürlüğüne yapılan her türden baskı, halkın haber alma özgürlüğüne yapılmış sayılır. Burada değersizleştirilmeye çalışılan sadece "Habercilik Mesleği" değil, bizzat Türk milletinin kendisidir.
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve Türkiye Gazeteciler Sendikası'nın ortak açıklaması da;  Türkiye'de basın ve ifade özgürlüğünün Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesine ve gelişmiş demokrasilerin  kabul ettiği ölçütlere ulaşıncaya kadar, tüm gazetecilerin dayanışma içinde olmaları yönünde.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.