Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

25 Ocak 2015 Pazar

Dünyanın En Acayip Yemekleri

Eğer beslenme alışkanlıklarınızın yelpazesini genişletmek istiyorsanız, diğer ülkelerin bu tuhaf gıdalarından herhangi birini deneyebilirsiniz. Her ne kadar çok sevimli görünmeseler de aslında dünya genelinde inanılmaz popüler olan bu yiyeceklere bir göz atalım...


Yusufçuk
                                                                           


Genellikle haşlanmış veya kızarmış olarak servis edilmektedir ve tatları yumuşak yengeç kabuğu gibidir.

DenizyıldızıSert kabuğu kırıldıktan sonra içindeki et diş macunu ve dana kıyması arasında bir dokuya sahiptir. Bu yiyecek Çin'de yenilmektedir.

Kanguru etiTadı geyik eti ve manda eti arasında bir karışımdır. Bu yiyecek birçoğunuzun hemen tahmin ettiği gibi Avustralya’da yenmektedir.

Jöleli Kanada Geyiği BurnuKanada'da servis edilen bu yiyecek Kanada'ya özgü olan bir geyiğin burnunun soğan, sarımsak, baharat ve sirke ile kaynatılmasıyla hazırlanmaktadır.

Yabanarısı KrakerleriJaponya'da servis edilen bu yiyecek sadece başkent Tokyo'nun 100 km dışarısında bulunabilmektedir.

Stargazy TurtasıBu İngiliz turtası balığa tek başına giden balıkçıları ödüllendirmek için yapılmaktadır.

LutefiskBeyaz balık eti sodalı su içinde bekletilip ardından servis edilmektedir. Bu yiyecek Norveç'e özgü bir gıdadır.

Sakatat YahnisiKoyun midesi koynun akciğeri, kalbi ve karaciğeri ve ek olarak da soğan ve baharatlar ile doldurulmuş olarak servis edilmektedir.

SüneBu kötü kokulu böcekler Afrika'da sunulmaktadır ve çiğ veya pişmiş olarak yenilmektedir. Bahsedildiği kadarıyla bu yiyeceğin elma tadında bir lezzeti bulunmakla beraber sakinleştirici etkileri de mevcuttur.

Eskimo DondurmasıEindeer yağ, sızdırmazlık yağı, taze düşmüş kar, çilek ve taban balığı bu Alaska lezzetini oluşturmaktadır.

Casu MarzuBu Meksika peyniri içinde binlerce kurtçuk oluştuktan sonra artık yemeye hazır sayılmaktadır.

BeondegiBu ipekböceği pupaları Kore'de bir aperatif olarak servis edilmektedir.

NseneneBu uzun boynuzlu çekirgeler kızarmış, kurutulmuş veya haşlanmış olarak servis edilmektedirler.

Witchetty LarvasıBu larva çiğ veya sotelenmiş şekilde yenmektedir ve bahsedildiği kadarıyla tadı bir kızarmış yumurta ile aynıdır.

Kiraz Çiçeği EtiBu besin aslında sadece kiraz çiçeği sezonunda servis edilen çiğ at etidir.

JumilesBu süneler Meksika'da salsa sosuna lezzet katmak için kullanılmaktadırlar.

ShirakoBu Japon yemeği erkeklerin sperm keselerinden yapılmaktadır.

Kuş Yuvası ÇorbasıGüneydoğu Asya'da bu çorbada kullanılan yuva, kuşların salyaları kullanılarak yapılmaktadır.

Kızartılmış TrantulaKamboçya'da bu kürklü örümceler dışkıları içlerinden çıkartılmadan yumurtalarla birlikte servis edilmektedir.

5 Numaralı ÇorbaFilipinlerde içilen bu çorbaya asıl lezzet veren içerikler boğaların penisleri ve yumurtalıklarıdır.

KhashBu çorba Doğu Avrupa'da içilmektedir ve haşlanmış inek ayağı ile yapılmaktadır.

Tong Zi DanAyrıca bir diğer adı da "bakire erkek yumurtaları" olan bu yiyecek bu ismini yumurtaların genç erkeklerin idrarı içerisinde haşlandığından almıştır.

BlodplattarKırmızı pudinge çok benziyor ama gevrek bir gözleme içerisinde domuz kanı pişirilerek yapılan . İsveç ve Finlandiya'da çok popüler bir yiyecektir.

AğustosböceğiKızartılmış ağustosböceği başta Japonya, Tayland, Malezya'da yenmektedir ve günümüzde Amerika Birleşik Devletleri'nde bile yenmeye başlanmış bir yiyecektir.

MuktukDondurulmuş balina derisi ve balık yağı dilimlenip tuzlandıktan sonra servis edilmektedir. Bu yiyecek Grönland'de çiğ olarak yenmektedir.

ShiokaraFermente kalamar bağırsağı kalamar mide suyu ile karıştırılır ve miso, tuz, soya sosu, sake, kırmızıbiber ve yuzu kabuğu ile birlikte servis edilir.

İpek BöceğiBu ipek böcekleri sotelenmiş veya kurutulmuş şekilde yenilebilmektedir ve tatları çamfıstığına ve enoki mantarına benzemektedir.

Yılan ŞarabıBu içecek Çin ve Vietnam'da içilmektedir ve erkeklerin cinsel gücünü arttırdığına inanılmaktadır. Yılanın zehri pirinç şarabı içerisindeki etanol ile nötrleştirilmiştir.

Gine DomuzuGine domuzu kızarmış veya ızgara olarak servis edilmektedir ve bahsedildiği kadarıyla tadı domuz ve tavşan etinin bir karışımı gibidir.

Güney Usulü Kızartılmış Çıngıraklı YılanGörünüşe göre çok hafif bir lezzete sahip olan bu yiyecek ABD'de bir hayli popüler olan yerel yiyeceklerin arasında bulunmaktadır.

Sivrisinek YumurtasıMeksika'da yenilen bu yiyecek servis edilmeden önce kavrulmaktadır veya kurutulmuş bir şekilde direk servis edilmektedir.

SalmiakkiBu siyah meyan aromalı ayılar tuzlu bir lezzete sahiptir. Bu yiyecek Hollanda, Danimarka ve Finlandiya'da yenilmektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.